Ile kosztuje przygotowanie panny młodej do ślubu?

image

Ślub to bez wątpienia jeden z najważniejszych dni w życiu. Nie dziwi więc fakt, że przyszli małżonkowie bardzo profesjonalnie podchodzą do tematu organizacji tej uroczystości, a dla wielu z nich cena nie ma znaczenia. Ma być strojnie, elegancko, z przepychem. Ile przyszła panna młoda wydaje tylko na swoje przygotowania? Bez czego nie można się obejść w tym dniu?

Najdroższe wesela na świecie, jakie kiedykolwiek były organizowane, nie bez powodu dotyczą rodzin królewskich, najpotężniejszych tego świata, bo ich łączny koszt organizacji sięga kilkuset milionów dolarów! Prawie pół miliarda dolarów kosztował ślub córki jednego z sułtanów. Suknia i tiara wysadzana szlachetnymi kamieniami z pewnością odegrały swoją rolę - to właśnie panna młoda skupiała na sobie wzrok wszystkich zgromadzonych gości.

To, o czym przyszła panna młoda powinna pamiętać podczas przygotowań, można streścić w kilku podstawowych punktach. Lista ta może się wydłużać i wydłużać, o czym świadczą najdroższe wesela w Polsce, jednak duży wpływ na nią mają fundusze, jakie młodzi małżonkowie są w stanie przeznaczyć na dzień swojego ślubu. Najdroższe wesele zorganizowane w Trójmieście oscylowało w granicach 400 tysięcy złotych.

Już mi niosą suknię z welonem...

Suknia panny młodej to jej najważniejszy atrybut tego dnia. Obecne ceny sukien ślubnych w salonach wahają się od ok. 1500 zł do... granic możliwości, w dzisiejszych czasach nie ma problemu z zamówieniem wymarzonej sukni, wymarzonej z brylantami czy zwanej złotą nitką, wszystko jest uwarunkowane jedynie zawartością portfela. Wiele kobiet jednak, które muszą liczyć się z kosztami, decyduje się na alternatywne suknie ślubne: takie stworzone przez Internet w specjalnie do tego stworzonych portalach - koszt takiej sukni może wynieść nawet 50% ceny salonowej, wypożyczone z wypożyczalni lub komisów, kupione od koleżanki lub uszyte na wymiar u krawcowej - zazwyczaj osoba prywatna oferuje konkurencyjną cenę do tej salonowej. Pamiętaj, że nie jest ważne, ile kosztowała Twoja suknia, skąd pochodzi, czy jest z salonu, ale czy Ty czujesz się w niej komfortowo. Komfort i wygoda podczas najważniejszej nocy w życiu to z pewnością kluczowa wytyczna.

Do sukni powinny być dobrane, zgodnie z Twoim gustem, dodatki: welon, wianek na głowę, szal, kolorowe buty, piękna biżuteria, która podkreśli Twoją wymarzoną suknię. Bukiety dla panny młodej i świadkowej będą dopełnieniem ich stylizacji.

Loki, koks...

Chcę, aby na tym dole Panna Młoda wyglądała absolutnie genialnie. To jest jedyny warunek. Będzie to wymagało m.in. wizyty w salonie fryzjerskim. Dość powszechną praktyką jest to, że panna młoda dużo wcześniej przed ślubem udaje się do fryzjera - na tzw. fryzurę próbną. Fryzjer będzie miał okazję zapoznać się z rodzajem włosów panny młodej, ich podatnością na stylizację i upięcia. Praktyka umawiania się na fryzury ślubne ma wiele zalet: panna młoda będzie mogła spokojnie ocenić, która fryzura jej zdaniem pasuje do wizji dnia, a fryzjerka będzie dokładnie wiedziała, czego się od niej oczekuje w dniu ślubu. Koszt upięcia ślubnego waha się w granicach 100-200 zł. Za fryzurę próbną należy zapłacić osobno, zazwyczaj w granicach 80 zł. Dość popularnym dodatkiem w tym sezonie są wianki lub żywe kwiaty wplecione we włosy. Styl boho, rustykalny i naturalny wciąż jest na topie.

Jak malowanie to malowanie!

Panna Młoda z pewnością nie obejdzie się bez pięknego makijażu i zadbanych dłoni - w końcu to one będą na pierwszym planie podczas zakładania obrączek, więc muszą wyglądać nienagannie. Koszt manicure obejmującego pielęgnację dłoni i paznokci, malowanie lakierem hybrydowym (znacznie trwalszym od zwykłego) to około 50-100 zł. Koszt ten może wzrosnąć, jeśli panna młoda będzie musiała skorzystać z pomocy np. przy przedłużaniu paznokci metodą żelową. Makijaż ślubny nie powinien przytłaczać panny młodej, powinien być dopasowany do typu urody, sukni, a przede wszystkim do osobowości. Jeśli na co dzień nie malujesz się mocno, również na ślub wybierz delikatny makijaż, pamiętaj, że masz czuć się pięknie i komfortowo. Jeśli chodzi o makijaż, to sprawa wygląda podobnie jak w przypadku fryzur. Wiele osób umawia się na dwie wizyty - pierwszy makijaż ślubny może być próbą, eksperymentem, można porozmawiać z wizażystką o kolorach, gustach i preferencjach, a makijaż w dniu ślubu na pewno będzie nienaganny. Koszt jednego makijażu waha się od 100 do 200 zł.

Jeśli wciąż zastanawiacie się nad kosztami związanymi z weselem, wątpliwości i kosztorysy nie dają Wam spać spokojnie, pamiętajcie, że czasem warto odpuścić, poszukać alternatywnych możliwości wykonania usługi, a także wziąć pod uwagę fakt, że wiele rzeczy możecie zrobić sami: zaproszenia, winietki na stół, upominki dla gości - na pewno będzie w nich więcej serca i na dłużej pozostaną w Waszej pamięci.