Prawdziwe perły czy imitacje? Jaka jest różnica?

image

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat biżuteria z pereł na dobre zagościła w modzie. Przyczyniła się do tego większa dostępność tych kamieni szlachetnych hodowanych na farmach od początku XX wieku oraz promowanie przez niektóre domy mody dodatków do garderoby wykonanych z imitacji pereł. Biżuteria niegdyś zarezerwowana dla możnych przeszła ewolucję i trafiła do szerokich mas. Nie poszły za tym jednak zmiany w świadomości konsumentów - większość osób, kupując perły lub perłopodobne dodatki, porusza się po omacku, używając niewłaściwego słownictwa i dokonuje błędnych wyborów przy zakupie. Wybierając imitacje lub najtańsze perły, często przepłacamy za masowy produkt, który nie jest wart swojej ceny.

Czym są prawdziwe perły i co tracimy kupując ich imitacje?

Uporządkujmy słownictwo.

Rozmawiając o perłach powinniśmy przede wszystkim poznać prawidłowe słownictwo używane w jubilerstwie i zrozumieć znaczenie pojęć. W rozmowie z osobą znającą temat nie musimy podkreślać, że mamy na myśli prawdziwe perły, ponieważ samo słowo "perła" oznacza kamień szlachetny i użycie go z jakimkolwiek przymiotnikiem nie zmienia tego faktu. Nazywanie imitacji perłami "sztucznymi", dodawanie do słowa "perła" nazw własnych lub marek takich jak "Majorka", "Swarovski", "Seashell" lub używanie określeń takich jak "shell pearl" do sprzedaży imitacji jest po prostu próbą wprowadzenia kupującego w błąd.

Dlaczego słowo "sztuczny" jest nieodpowiednie? Sztucznymi kamieniami nazywamy te, które zostały wyprodukowane w kontrolowanym procesie technologicznym, ale posiadają właściwości fizyko-chemiczne identyczne z naturalnymi. Nie dotyczy to jednak klejnotów zrodzonych w mięsie małży, ani ich imitacji. Człowiekowi nigdy nie udało się stworzyć perły w fabryce czy laboratorium - kamienie te są obecnie hodowane w żywych organizmach mięczaków perłorodnych na specjalnie zorganizowanych farmach (nadal są one tworzone przez naturę, człowiek jedynie stymuluje organizm do tworzenia perły). Z kolei wszelkie koraliki lakierowane sprzedawane w sklepach z modną biżuterią co najwyżej imitują ich wygląd - są więc tylko ich imitacjami. Należy dodać, że koraliki te zwykle dość nieudolnie imitują wygląd pereł - wprawne oko bez trudu odróżni imitacje od prawdziwych pereł.

Zasadnicze różnice

Wygląd prawdziwej perły nie może być doskonale odwzorowany przez żadną ze znanych imitacji. Inaczej odbija światło kamień zbudowany z warstw kryształów aragonitu, a inaczej plastikowa kulka pomalowana emulsją o podobnym kolorze i połysku. Laik może pomylić imitację z perłą słabej lub przeciętnej jakości. W naprawdę pięknej perle światło rozszczepia się tworząc niepowtarzalną grę kolorów, a samo "lustro" klejnotu wydaje się mieć niemal trójwymiarową "głębię". Nie zobaczymy tego w żadnej z dostępnych na rynku imitacji, których efekty optyczne są jedynie efektami powierzchniowymi i wyglądają nieco "plastikowo".

Najłatwiej rozpoznać imitacje w linach - kulki są idealnie powtarzalne, o identycznym kolorze, zazwyczaj identycznej wielkości i idealnym kształcie. Nie sposób dostrzec najmniejszych różnic między nimi, co czyni je nieco "nudnymi". Sznury z prawdziwymi perłami charakteryzują się pewną zmiennością (wielkość, kształt, rozkład kolorów) - nawet najdoskonalszy dobór kamieni nie sprawi, że będą one idealnie powtarzalne na wzór kul produkowanych w fabrykach. Niektóre panie, chcąc podkreślić, że nie noszą tanich imitacji, kupują sznury pereł o nieco nieregularnych kształtach, tak by nawet nieznana osoba nie miała wątpliwości, że mamy tu do czynienia z klejnotami stworzonymi przez naturę.

Ceny

Dla niektórych czytelników może to być zaskoczeniem, ale nie zawsze imitacje będą tańsze od prawdziwych pereł - wszystko zależy od gatunku, kształtu i jakości tych ostatnich, a przede wszystkim od uczciwości sprzedawcy oferującego perłopodobne korale (które czasem można znaleźć w absurdalnie wysokich cenach). Obco brzmiąca marka (np. w stylu włoskim) i wysoka cena często służą przekonaniu kupującego, że oferta jest wiarygodna i kupuje on kamienie szlachetne. W ten sposób korale warte kilkanaście złotych sprzedawane są często po cenach nawet dwudziestokrotnie wyższych osobom, które nie mają pojęcia o perłach. Z drugiej strony naszyjniki z dobrej jakości pereł o nieregularnych kształtach można kupić już za kilkadziesiąt złotych i będzie to na pewno znacznie lepszy zakup.

Ceny wysokiej klasy pereł będą liczone w tysiącach, dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych. W parze z ceną idzie zazwyczaj niepowtarzalne piękno, którego nie znajdziemy w tanich kamieniach, a tym bardziej w imitacjach. Tak drogie perły sprzedawane są zazwyczaj z certyfikatem.

Kupuj świadomie

Niezależnie od tego, czy podobają nam się prawdziwe kamienie szlachetne, czy tanie podróbki, przed zakupem warto zrobić rozeznanie i zorientować się w przedziale cenowym, jaki obowiązuje dla kamieni o danych parametrach. Warto też zapoznać się z charakterystyką jednych i drugich i wiedzieć skąd biorą się tak znaczące różnice cenowe, przy czasami niewielkich różnicach w wyglądzie. Astronomicznie wysoka cena najpiękniejszych pereł jest uzasadniona ich rzadkością i olśniewającym pięknem. Decydując się na coś taniego otrzymujemy produkt zupełnie nieporównywalny. Ale może produkt za połowę ceny tych najpiękniejszych nadal będzie dla nas atrakcyjny?