Właściwa pielęgnacja pasmanterii ze skóry naturalnej

image

Wyroby skórzane mogą być niezwykle trwałe i cieszyć użytkownika przez wiele lat. Warunkiem jest odpowiednie przechowywanie i pielęgnacja. Ta z kolei w przypadku każdego rodzaju skóry wygląda nieco inaczej. Warto zapoznać się ze sposobem pielęgnacji jeszcze przed wyborem produktu. Jak pielęgnowane są poszczególne rodzaje skóry?

Nubuk i zamsz

Nubuk to bardzo miękka w dotyku skóra z krótkim włosem. Uzyskuje się ją poprzez preparowanie wewnętrznych stron skóry. Zamsz natomiast ma długie włosie, jest to zewnętrzna strona skóry. Oba rodzaje materiałów wymagają jednak podobnej pielęgnacji. Na początek szczotkowanie szczoteczkami włosianymi do skóry szorstkiej. Zamsz i nubuk są podatne na zabrudzenia, dlatego trzeba je czyścić stosunkowo często i dobrze chronić przed wilgocią. Można je impregnować preparatami na bazie lakieru. Zamsz i nubuk to nie tylko buty czy rękawiczki - to także torebki i portfele, które wymagają takiej samej pielęgnacji.

Klasyczna skóra licowa

Jest to lico ze skór bydlęcych, cielęcych, kozich, jagnięcych i baranich. Czasami, choć rzadko, można spotkać wyroby skórzane z końskich grzbietów - "cordovan". Skóra licowa charakteryzuje się gładką powierzchnią, uzyskaną poprzez obróbkę mechaniczną i woskowanie. Ten rodzaj skóry szybko się starzeje - odbija się w szczelinach i wgnieceniach, zbiera smugi brudu i kurzu. Dlatego należy o nią starannie dbać, regularnie natłuszczając i stosując preparaty ochronne. Nie należy dopuszczać do zamoczenia skóry. Łatwo wchłania tłuszcze, które uelastyczniają ją i odświeżają, nie pozostawiając na powierzchni tłustej warstwy.

Trwały podmuch

Pierwotnie ten rodzaj skóry wykorzystywany był w wyrobach tapicerskich. Obecnie coraz częściej wykorzystywana jest również do produkcji torebek i portfeli. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim jest niezwykle trwała i odporna na zabrudzenia. Jest fabrycznie zamknięta, lakierowana, mocno impregnowana i pokryta folią poliuretanową. Pułapką w pielęgnacji astmy jest olej. O ile skóra twarzy chłonie oleje i dobrze je znosi, o tyle na byku pozostawiają one uszkodzenia i przebarwienia. Dlatego kupując produkty do pielęgnacji trzeba się upewnić, że na pewno są one przeznaczone do stosowania w przyszłości.

Równie ważne jak zabiegi pielęgnacyjne jest utrzymywanie skóry w odpowiedniej temperaturze. Najlepiej między 5 a 15°C. Lepiej też nie wystawiać jej na działanie zbyt suchego lub zbyt wilgotnego powietrza. W przeciwnym razie wyroby skórzane mogą spleśnieć. Podobnie jak skóra ludzka, skóry pasmanteryjne nie lubią działania promieni słonecznych - szybciej się niszczą, szybciej starzeją i ulegają uszkodzeniom. Warto odpowiednio dbać o skórę, aby służyła przez lata i nie traciła swojego uroku.