Dom i ogród

Pralka nie pobiera wody – jakie mogą być przyczyny?

Pralka nie pobiera wody? To bardzo często spotykana usterka. Bez wody nie da się przecież w pełni wykorzystać funkcjonalności takiego urządzenia, dlatego warto zdiagnozować problem i spróbować go usunąć. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny takiego zjawiska.

Pierwsza przyczyna to awaria dystrybutora wody. Jeśli pralka nie pobiera wody, sprawdź, czy działa dystrybutor. Prawdopodobnie przyczyną usterki jest zablokowany lub uszkodzony wentyl. W tej sytuacji potrzebna będzie wymiana elementu na nowy.

Kolejną przyczyną braku poboru wody może być zablokowana rurka doprowadzająca. Wystarczy niewielka ilość kamienia lub brudu, aby drożność rurki została znacznie zmniejszona. W takiej sytuacji warto dokładnie przemyć rurkę specjalnymi środkami chemicznymi.

Jak samodzielnie dokonać diagnostyki usterki?

Stwierdziłeś, że pralka nie pobiera wody i zastanawiasz się, jak sprawdzić, co się stało? To wcale nie jest trudne. Najlepiej, jeśli zapoznasz się z instrukcją obsługi. W większości przypadków producent dokładnie opisuje, jakie kroki należy wykonać.

Jednak zazwyczaj w pierwszej kolejności sprawdzić powinieneś, czy podłączone są wszystkie przewody. Wystarczy, że któryś z nich nie będzie właściwie podłączony albo uszkodzony, a pralka nie będzie pobierała wody. Warto również przesmarować skrzyńkę bębna, gdyż uszkodzenie uszczelek może być również przyczyną usterki.

Co zrobić, gdy samodzielna diagnoza nic nie dała?

Jeśli samodzielna diagnoza nie pozwoliła Ci na znalezienie przyczyny usterki, pozostaje Ci kontakt z serwisem. Fachowa pomoc to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy samodzielne próby naprawy nie przyniosły efektu. Do serwisu warto zgłosić się także wtedy, gdy usterka jest poważna i wymaga fachowego podejścia.

Dobrze jest też być przygotowanym na dodatkowe koszty – np. wymianę części czy koszty dojazdu serwisu. Pamiętaj jednak, że zawsze lepiej wydać trochę więcej pieniędzy niż pozostawić usterkę bez naprawy i narażać dalsze szkody. Serwis Indesit